Projekty Unie rodičů

Šíření našeho know-how a podpora rodičů se děje především díky projektům, do kterých jsme zapojeni.

Eduzměna Kutnohorsko

Nadační fond Eduzměna funguje jako platforma spojující zástupce soukromého, neziskového a státního sektoru s cílem podporovat společnou roli ve vzdělávání.

Zapojili jsme se do Eduzměny, protože věříme, že kvalitní vzdělání by mělo být přístupné všem dětem bez ohledu na jejich nadání, sociální původ nebo místo bydliště. Díky Eduzměně můžeme transformovat vzdělávání ve spolupráci s odborníky, zástupci ministerstva školství, zřizovateli, řediteli škol, učiteli, místními komunitami a především ve spolupráci s dalšími rodiči.

Od roku 2020 se angažujeme v pilotním projektu Eduzměna Kutnohorsko, kde podporujeme aktivní rodiče a rozvíjíme konstruktivní spolupráci mezi rodinou a školou. Věříme, že rodiče jsou klíčovými partnery ve vzdělávání svých dětí, a jejich účast přispívá k celkové kvalitě vzdělávacího procesu.

Angelika Gergelová Předsedkyně Unie rodičů

Rodiče jako partneři
ve vzdělávání

Díky programu Stronger Roots hledáme aktivní rodiče a rodičovské skupiny napříč Českou republikou. Ukazujeme, že spolupráce mezi rodiči a školami může být inspirativní pro všechny účastníky vzdělávacího procesu, především pro děti.

Máte kolem sebe aktivní skupinu rodičů nebo fungující rodičovský spolek? Sdílejte s námi vaše příběhy a inspirujte další rodiče, kteří chtějí podobně přispět ke vzdělávání svých dětí.

Rodiče ve škole
pro pedagogy

Aby se rodiče mohli stát partnery ve vzdělávání, potřebujeme otevřené školy, které mají chuť rodiče ke spolupráci přizvat.

Jak to mám ale udělat? Rodiče často nespolupracují. Rodiče přijdou do školy, jenom když je problém. Co když nám budou chtít mluvit do toho, jak učíme? Co když mi budou volat na mobil třeba v 8 večer? Co když bude chtít každý rodič něco jiného?

Napadají vás podobné otázky a vidíte spoustu překážek? Spolupráce školy s rodiči je výzvou, ale když se daří, prospívá hlavně dětem. Chcete tuto spolupráci podpořit a rozvíjet? Nabízíme vám průvodce tímto tématem. Pojďme si společně sednout, sladit potřeby, nastavit hranice, ošetřit obavy a naplánovat kroky k lepší spolupráci, aby byla bezpečná a rodiče se cítili jako partneři.

Rodiče považujeme za klíčové hráče v českém vzdělávání. Proměna škol do velké míry závisí na tom, za jakou změnu se rodiče postaví. Podpora Unie rodičů jako organizace, která propojuje rodiče a učitele, pro nás proto byla jasnou volbou.

Kateřina Šaldová Nadace České Spořitelny

Měníme osnovy

Vzdělávat děti pro 21. století? Ano!

Pojďte se s námi jako rodiče aktivně zapojit do projektu "Měníme osnovy".

Naše děti chceme podporovat v kreativitě ve vzdělávání i v kreativním uspořádání jejich života. Nenechejme, aby se jen biflovaly informace bez znalosti souvislostí. Spolupracujme s učiteli a školou.

V českém školství probíhá velká změna. Co jsme dříve nazývali školními osnovami, dnes zastřešuje termín rámcový vzdělávací program, v jednotlivých školách je to pak školní vzdělávací program. A právě ten rámcový program nyní prochází revizí.

Dnešní svět se stále rychleji mění a my chceme, aby na to naše děti byly připravené a aby v tomto světě dokázaly být šťastné.

Cílem změny vzdělávacího programu je, aby výuka děti lépe připravila na život a rozvíjela u nich pozitivní vztah k učení. Děti se do školy budou více těšit a odcházet z ní lépe připravené. Rodiče samozřejmě napadá spousta otázek: Co změna obnáší? Nebudou se teď děti ve škole jen flákat? Nebudou mít příliš mnoho povinností a učení? Obavy jsou přirozené. Nebojte se o nich mluvit s učiteli a řediteli škol, do kterých chodí vaše děti, veďte diskuzi s pedagogy, ale také s dalšími rodiči. Zájem široké veřejnosti o téma vzdělávání je velmi důležitý.

Daniel Pražák Učitel