JSME V TOM SPOLU – Společně za lepší vzdělávání našich dětí!

Ohlédnutí za akcí, která se uskutečnila 22. 3. 2025 v prostorách Skautského institutu na Staroměstkém náměstí v Praze. Děkujeme programu Stronger Roots, bez kterého by se tato inspirativní sobota neodehrála.

Jak celý den probíhal?

Máme za sebou úžasné březnové setkání ve Skautském institutu na Staromáku, které bylo plné inspirace a pozitivní energie. Společně jsme se zamýšleli nad tím, jak propojit rodiče a školy, abychom dětem zajistili co nejlepší vzdělání.

Sdíleli jsme konkrétní příběhy a příklady dobré praxe, které nám ukázaly, že spolupráce mezi rodiči a školami má obrovský význam. Zvláště inspirativní byla zkušenost ZŠ a MŠ Bohuslavice (facebook), kde přešli od známek ke slovnímu hodnocení. Tento krok přinesl skvělé výsledky jak pro děti, tak pro učitele, ale i samotné rodiče.

Proč je spolupráce rodičů a škol důležitá?

Spolupráce mezi rodiči a školami má zásadní vliv na pohodu dětí, ale i dospělých. Když budeme mít vstřícné školy založené na respektu a podpoře, vytváříme bezpečné prostředí, kde se děti cítí dobře a mají chuť se učit a rozvíjet svůj potenciál.

Co je to „open-minded“ škola?

Diskutovali jsme také o konceptu „open-minded“ školy. To je škola, která upouští od pasivní výuky, která je minulostí. Open-minded škola je otevřená novým přístupům, poskytuje poutavou a interaktivní výuku, bere chybu jako pokrok v učení a především naslouchá potřebám dětí i rodičů. Taková škola podporuje kritické myšlení, kreativitu a individuální rozvoj každého dítěte. V ZŠ a MŠ Bohuslavice se toho nebojí a celý pedagogický sbor s podporou pana ředitele buduje školu, kde děti odcházejí vybaveni znalostmi a kompetencemi pro 21. století.

V odpolední části jsme se seznámili s konceptem vzdělávání Začít spolu, (facebook)

Tento koncept je jako kouzelná zahrada, kde každé dítě rozkvétá svým vlastním tempem. Představte si místo, kde se děti učí hrou, objevují svět s nadšením a kde se respektuje jejich jedinečnost.

Jak to vypadá v praxi?

Děti pracují v malých skupinách, učí se od sebe navzájem a rozvíjejí své sociální dovednosti. Učitelé fungují jako průvodci, kteří dětem pomáhají objevovat a rozvíjet jejich potenciál. Důraz je kladen na rozvoj kritického myšlení, kreativity a schopnosti řešit problémy.

Rodiče jsou nedílnou součástí vzdělávacího procesu. Škola a rodina tvoří tým, který společně podporuje rozvoj dítěte. Přítomnost rodičů ve výuce je vítaná. Rodiče se mohou zapojit do aktivit a lépe tak porozumět světu svých dětí ve školním prostředí.

Děkujeme všem, kteří si udělali výlet do Prahy na setkání, jež nám dodalo spoustu energie, motivaci a pocit, že to, co děláme, má smysl.

Jsme v tom spolu!

#Unierodicu #komunita #StrongerRoots #vzdelavani #jsmevtomspolu